Zadbaj o zęby Twojego dziecka!

Zadbaj o zęby Twojego dziecka!

Można by rzec, iż zawód ortodonty jest stworzony dla dzieci. Maluchy od początku swojego życia karmione są pokarmami półpłynnymi, płynnymi lub przemielonymi. Stanowi to poważny problem w przyszłości, gdyż nie ma mowy o pogryzieniu twardszych pokarmów.

Jest to spowodowane nadmierną wrażliwością zębów, które nie były przyzwyczajone do gryzienia prozaicznych dla nas owoców i warzyw. Ponadto szczęka rozwija się nieprawidłowo, dziąsła są niebywale osłabione, a rosnące „perełki” nie mogą pomieścić się miejscach do tego przeznaczonych. Obserwujemy wówczas jak ich wyrastanie w dziwnych miejscach. Cały ten proces prowadzi do cierpienia dzieciątka, gdyż w natychmiastowym tempie rozwijają się choroby przyzębia, próchnicy.

Najpoważniejszym defektem jest efekt wizualny

Około 80% wad zgryzu powstaje w dzieciństwie. Dlatego tak ważny jest ortodonta dziecięcy, gdyż
dziecko pozostające pod jego leczniczą opieką ma szanse na piękne zęby w przyszłości. Nie wolno czekać na pojawienie się stałych zębów, gdyż kuracja może okazać się dłuższa i boleśniejsza. Z tych problemów rodzi się także co ciekawe wada wymowy. Jakie są najczęstsze objawy wskazujące na pilną potrzebą konsultacji ortodontycznej? Po pierwsze najbardziej widoczna asymetria w rysach twarzy dziecka i oddychanie ustami. Powinniśmy małym żakom zabronić obgryzania paznokci, ołówków, długopisów, długiego ssania smoczka czy butelki. Ponadto alarmującym momentem jest przedwczesna utrata mlecznych zębów, ze względu na postępującą próchnicę. Pierwsze wstępne rozeznanie w ów temacie przeprowadza pediatra.

Dzieje się to w drugim roku życia dziecka

Jednak pierwsi pacjenci trafiają do ortodonty w przedziale wiekowym 7-12 lat. Małe dzieci, które wciąż posiadają zęby mleczne nie powinny się obawiać. W ich przypadku wystarczą ćwiczenia na wadę wymowy, nauka prawidłowego przeżuwania pokarmu a także drobne zabiegi dentystyczne. U dzieci nieco starszych stosuje się już aparat ortodontyczny.

Reasumując dbanie o zęby naszej latorośli jest równie ważne, jak zapisywanie ich na zajęcia dodatkowe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *