Impregnujemy drewno

Impregnujemy drewno

Meble drewniane, czy tym bardziej elementy konstrukcji domu lub ogrodu, narażone są codziennie na działanie czynników atmosferycznych w postaci wody, śniegu, wiatru oraz promieniowania UV. Wszystkie te czynniki mają niezwykle negatywne wpływ na drewno i powodują jego odkształcanie i niszczenie. Dlatego każdy element, zwłaszcza bezpośredniej konstrukcji, powinien zostać po postawieniu, zaimpregnowany.

Impregnat do drewna konstrukcyjnego musi być nie tylko dobrze dobrany, ale też właściwie nałożony. Istnieją dwie metody impregnowania. Możemy to zrobić oczywiście ręcznie, za pomocą pędzla, a także maszynowo natryskiem. O tym, w jaki sposób zostanie zastosowany impregnat do drewna konstrukcyjnego, decyduje wielkość powierzchni, którą potrzebujemy zabezpieczyć. Co oczywiste szybkość nakładania impregnatu natryskiem jest dużo większa niż pędzlem czy wałkiem, a nałożone warstwy są równomierne. Musimy jednak pamiętać, że nie każde drewno nadaję się do takiego potraktowania. Istnieją rodzaje drewna, które impregnowane natryskiem, zwyczajnie ulegną zniszczeniu. Z kolei pędzel lub wałek, bardziej przyda nam się tam, gdzie istnieje konieczność zaimpregnowania małych powierzchni, które są w skomplikowany sposób łączone ze sobą. To wszelkie załomy, zagięcia i inne powierzchnie, gdzie impregnacja natryskiem, byłaby niewskazana ze względu na niemożliwość pokrycia równo całej powierzchni.

Zanim zabierzemy się za samą impregnację, to drewno powinno zostać oczyszczone ze wszelkich zabrudzeń, a zwłaszcza plam oleistych czy żywicznych. Drewno zażywiczone i zatłuszczone należy przemyć benzyną ekstrakcyjną i wysuszyć. Jeśli drewno było już wcześniej impregnowane lub malowane, stare powłoki należy usunąć ręcznie lub za pomocą szlifierki. Warto pamiętać, że wilgotne drewno nie wchłonie impregnatu, więc zanim go zaczniemy nakładać, musimy poczekać, aż cała powierzchnia wyschnie. Bardzo ważne jest też dokładne wyszlifowanie powierzchni. Jeśli zostawimy załomy, zadziory i inne przestrzenie, to mamy praktycznie pewność, że impregnat tam nie dotrze i w krótszym lub dłuższym okresie, drewno ulegnie zniszczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *