Flota samochodowa - o czym pamiętać?

Flota samochodowa – o czym pamiętać?

Klienci zamawiając naszą usługę lub towar często wymagają błyskawicznej realizacji zlecenia. Kiedy zamawiający znajduje się w naszym mieście lub okolicy, jesteśmy w stanie w miarę szybko dostarczyć wymagany towar. Większość firm rozszerza jednak swoją działalność na cały kraj i zagranicę. W jaki sposób spełnić oczekiwania takiego Klienta? Biorąc pod uwagę koszty, część przedsiębiorstw decyduje się na własną flotę samochodową. O czym jednak powinniśmy pamiętać zarządzając taką flotą i z czym wiąże się jej posiadanie?

Zlecenie zarządzania na zewnątrz

Zarządzanie flotą samochodową to odpowiedzialne zajęcie, które wymaga wiedzy, doświadczenia i dobrych kontaktów. Nawet jeżeli posiadanie floty stało się naszym priorytetem, nie musimy zarządzać nią sami. Możemy zdecydować się na konkretną firmę, która za nas zajmie się naprawami, leasingiem i umowami, optymalizowaniem kosztów związanych z posiadaniem pojazdu i serwisowaniem. Takie firmy często posiadają rozbudowaną sieć kontaktów z warsztatami samochodowymi oraz dilerami, dzięki czemu są w stanie uzyskać konkurencyjne ceny. Nawiązanie współpracy z taką firmą wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami, ale w przypadku prowadzenia dużej floty samochodowej, może się to okazać korzystnym i bezproblemowym rozwiązaniem.

Samodzielne zarządzanie flotą

Mniejsze firmy i bardziej ambitne firmy mogą zdecydować się na zarządzanie flotą na własną rękę. W takim przypadku jest kilka aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

 

  1. Szkolenia pracowników.

Osoba zarządzająca flotą powinna posiadać podstawowe informacje z zakresu zarządzania, optymalizacji kosztów oraz mechaniki. Na szkoleniu zapozna się z podstawami oraz nauczy, jak wystrzegać amatorskich błędów.

  1. Modele samochodu.

Ze względu na branże będą potrzebne różne modele samochodów. Dobrze jest skontaktować się z kilkoma dilerami i wybrać korzystną ofertę.

  1. Warsztaty i serwisowanie.

W razie awarii kontakty z warsztatami na terenie całego kraju są niezbędne. Osoba zarządzająca flotą powinna posiadać siatkę kontaktów i warsztatów, by szybko reagować na ewentualne awarie i przestoje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *