Dbanie o zęby dziecka

Dbanie o zęby dziecka

O zęby warto dbać już od najmłodszych lat, aby mogły posłużyć jak najdłużej. Dlatego od maleńkiego powinno się wyrabiać u dzieci dobre nawyki związane z dbaniem o uzębienie, jak codzienne szczotkowanie zębów po każdym posiłku przez dwie minuty, płukanie, nitkowanie.

Jednak wpływ na zdrowie zębów dziecka ma również dieta i suplementacja. Na pierwszą wizytę z dzieckiem u stomatologa powinno się wybrać najpóźniej, kiedy pojawi się pierwszy mleczny ząbek, czyli około szóstego miesiąca życia. Specjalista przekaże rodzicom całą potrzebną wiedzę o tym co zrobić, aby dziecko w przyszłości miało piękne, zdrowe zęby.

Ważny wybór

Należy jednak uważnie dobrać dentystę na pierwszą wizytę dziecka, ponieważ właśnie ona zdecyduje o jego stosunku do tego specjalisty nawet na całe życie. Jeśli się zrazi, może zacząć bać się dentysty i go unikać, a to może mieć złe skutki dla jego zdrowia. Natomiast u nieco starszych dzieci, które zaczynają zmieniać uzębienie z mlecznego na stałe mogą pojawiać się problemy z zębami, które rosną krzywo. Staje się to na przykład wtedy, gdy nie zdążymy wyrwać mleczka zanim zacznie rosnąć ząb stały. Wtedy należy poszukać dobrego ortodonty. Ortodonta dziecięcy zadba o to, by zęby stałe dziecka, a później nastolatka rosły prosto kontrolując wzrost zęba, udzielając porad i w miarę potrzeby zakładając aparat ortodontyczny ruchomy lub stały.

Działaj od samego początku

Stała opieka tego specjalisty już od kiedy pojawią się pierwsze zęby stałe, może uchronić w przyszłości dziecko na przykład od komplikacji z ósemkami, które rosnąc nieprawidłowo, na przykład w bok, mogą nawet spowodować ściśnięcie i popękanie innych zębów, ale również od nieestetycznego, krzywego uśmiechu, który może powodować kompleksy i zamykanie się w sobie dorastającego nastolatka, który nie będzie chciał się uśmiechać. Ortodonta dziecięcy to spora inwestycja, jednak jest to dobra inwestycja w przyszłość i zdrowie dziecka. Pomoże mu to uniknąć przykrych konsekwencji nie dbania o zęby, jak choroby zębów i dziąseł a nawet przedwczesne wypadanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *