Zdrowa kąpiel – emulsje i inne preparaty

Zdrowa kąpiel – emulsje i inne preparaty

Każdy z nas ma nie tylko inny kolor oczu i włosów, ale także inny rodzaj skóry. W zależności od rodzaju skóry do codziennej pielęgnacji musimy używać różnego rodzaju kosmetyków. W gamie produktów natłuszczających i nawilżających skórę nowością są emolienty. Preparaty te są głównie przeznaczone do pielęgnacji skóry dzieci i osób dorosłych chorych na atopowe zapalenie skóry. Ale mogą ich używać także osoby dorosłe do pielęgnacji skóry suchej i wrażliwej. Mogą po nie sięgnąć także rodzice noworodków i niemowląt.

Jakie substancje aktywne znajdziemy w emolientach?

Gama emolientów dostępnych obecnie na polskim rynku jest bardzo bogata. Są wśród nich emolienty do kąpieli, takie jak choćby tutaj, ale także emulsje, żele czy mleczka, które stosuje się po kąpieli. Nazwa tych preparatów została zaczerpnięta od podchodzącego z łaciny słowa „emolliere”, które można przetłumaczyć jako „zmiękczanie”. Słowo to bardzo dobrze oddaje charakter tych preparatów: zmiękczają skórę poprzez jej natłuszczenie i nawilżenie. Efekt ten w przypadku pielęgnacji skóry emolientami jest niezwykle skuteczny dzięki substancjom, które zostały wybrane jako podstawowe składniki aktywne. Każdy preparat, który został zaliczony do emolientów znajdziemy przynajmniej jedną substancję: lanolinę, naturalne woski, oleje roślinne, wazelinę. Do tego w ich składzie mogą znajdować się hydrokwasy, silikony lub polisiloksany. Emolienty do kąpieli pozostawiają na skórze warstwę ochronną, która ogranicza parowanie wody z wierzchniej warstwy skóry i jednocześnie zatrzymuje w tkankach wodę. Aby jednak warstwa ta dłużej utrzymała się na skórze pamiętajmy, aby nie pocierać jej ręcznikiem.

Jak powinna przebiegać kąpiel z emolientami?

Jeżeli chcemy stosować emolienty do kąpieli, musimy pamiętać, że powinna ona trwać krótko. Zalecany czas kąpieli wynosi 10-15 minut. Jest wystarczający, by substancje aktywne wniknęły w głąb skóry. Jeżeli nasza lub naszych dzieci skóra jest zdrowa, po kąpieli z dodatkiem emolientów nie musimy już stosować dodatkowych preparatów nawilżających. W przypadku skóry chorej na AZS działanie emolientu użytego do kąpieli wzmocni zastosowanie maści, kremu lub balsamu. Preparaty te nanosimy na lekką wilgotną skórę, nigdy nie wycieramy jej do sucha.

Opracowane z myślą o osobach chorych na atopowe zapalenie skóry nadają się do codziennej pielęgnacji przez wszystkie osoby. Nie zawierają barwników, substancji zapachowych, parabenów. Myją delikatnie, skutecznie nawilżają i natłuszczają skórę. Nie wywołują podrażnień i uczuleń. Bez obaw można nimi pielęgnować nawet najbardziej delikatną skórę noworodków i niemowląt. Dostaniemy je w aptekach bez recepty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *