Pielęgnacja stóp w pigułce

Pielęgnacja stóp w pigułce

Wszyscy wiemy, że o stopy dbać należy przez cały rok, ale w praktyce w lecie dbamy o nie bardziej. Ma to nawet bardzo prostą przyczynę: w lecie częściej chodzimy z odsłoniętymi stopami, co naraża je na szkodliwe czynniki takie jak słońce, i urazy – otarcia i odciski. Przesuszona słońcem skóra szybciej rogowacieje, więc pedicure wykonuje się częściej niż zazwyczaj. Jak się do tego zabrać?

W pierwszej kolejności należy zaleczyć wszelkie drobne ranki, gdyż nie powinno wykonywać się żadnych zabiegów pielęgnacyjnych w przypadku zranionej skóry. W tym celu używa się kremów regeneracyjnych, dobrze sprawdzają się też kąpiele ziołowe, z użyciem roślin o działaniu antyseptycznym i gojącym, takich jak rumianek, krwawnik, szałwia, lawenda, nagietek, podbiał.

Co robić w przypadku zdrowej skóry?

Gdy skóra jest zdrowa, pierwszą czynnością jest dokładne wymoczenie stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do kąpieli i soli – może to być zwykła sól kuchenna, ale jeśli chcemy poszaleć, świetnie sprawdzi się ta z Morza Martwego, lub sól magnezowa, tzw. gorzka sól Epsom. Gdy skóra jest już dostatecznie miękka, usuwamy zrogowaciały naskórek za pomocą delikatnego pilnika do stóp. Odradza się używanie tarek i obcinarek, tu nie ma drogi na skróty – tego typu urządzenia po pierwsze stwarzają ryzyko zranienia, po drugie prowokują skórę do jeszcze szybszej odbudowy zrogowaceń, które mają chronić nasze stopy. Przy tej okazji zmywamy stary lakier, opiłowujemy paznokcie i odsuwamy delikatnie skórki.

Kolejny krok

Następnie dobrze jest nałożyć na stopy, szczególnie pięty, grubą warstwę kremu nawilżającego, z mocznikiem lub innymi składnikami o działaniu silnie zmiękczającym, zabezpieczyć stopy skarpetkami i zostawić je na całą noc w spokoju. Na następny dzień stopy powinny być już gładkie i miękkie, można więc dokonać końcowych zabiegów, takich jak pomalowanie paznokci. Zabieg trzeba powtarzać często, minimum raz w tygodniu, aby nie dopuścić do nadmiernego rozrostu zrogowaceń. Każdego dnia, najlepiej dwa razy dziennie, dodatkowo nakładać na stopy warstwę, tym razem już normalną, kremu nawilżającego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *