Kominki wykorzystujące biopaliwa

Kominki wykorzystujące biopaliwa

Moda na ekologię trwa w najlepsze, ale jeśli ktoś podejmuje decyzje o sposobie ogrzewania czy po prostu wyposażenia swojego domu, nie jest osobą najmądrzejszą. Nie oznacza to jednak wcale, że decydowanie się na opcje ekologiczne jest niemądre.

Wręcz przeciwnie, ponieważ są to rozwiązania dotowane, dzięki czemu zazwyczaj całkiem tanie, a do tego wcale ich walory użytkowe nie są gorsze. Nie należy tego tak rozpatrywać. Mowa konkretnie o kominkach zasilanych przez biopaliwo.

Kominek dla każdego

Najważniejszą zaletą kominka na biopaliwo jest to, że może go mieć po prostu każdy. Chodzi o to, że w większości przypadków posiadanie kominka jest kwestią nie tyle chęci, co możliwości. Jeśli bowiem planuje się kominek na etapie budowy Omu, można mieć pewność, że będzie się miało naprawdę znakomitą wersję i dokładnie taką, o jakiej się marzy. W takim wypadku nie ma żadnych problemów. Jeśli ma się dom gotowy, w którym kominek nie był planowany, jest już znacznie gorzej i najczęściej możliwość postawienia kominka to koszt, a do tego konieczność zdecydowania się na jedno z kilku potencjalnych miejsc. Wybór jest najczęściej bardzo niewielki.

W przypadku kominka na biopaliwo takich problemów nie ma, ponieważ można je postawić w absolutnie dowolnym miejscu bez żadnych ograniczeń i mieszkanie w bloku nie jest tutaj przeszkodą. Kominek może stać w dowolnym miejscu i nie będzie z tym najmniejszych nawet problemów.

Wady rozwiązania

Biopaliwo, jak i wszystko inne w życiu, ma swoje wady. Kłopotem jest chociażby to, że w czasie spalania pojawia się woda oraz dwutlenek węgla. Nie jest on oczywiste toksyczny, ale co jakiś czas konieczne jest wywietrzenie pomieszczenia, ponieważ robi się w nim nie tylko duszno, ale też parno.
Co więcej, kominki na biopaliwo zazwyczaj mają dużo mniejszą moc, przez co ogrzewanie nimi budynku jest w zasadzie niemożliwe. Są one tylko niewielkim dodatkiem energetycznym do całego bilansu ogrzewania. W dodatku jest to dodatek dość drogi, bo chociaż sam kominek drogi nie jest, to jego paliwo niestety kosztuje już dość sporo i droga jest eksploatacja. .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *