Jak działają bony podarunkowe?

Jak działają bony podarunkowe?

Zbliżają się wakacje, w wielu firmach więc to właśnie urlopy stają się tematem numer jeden. Czy atmosferę nieuchronnego rozluźnienia można jednak wykorzystać na korzyść firmy? Okazuje się, że nie jest to niemożliwe, pomocny może zaś okazać się bon podarunkowy – nietuzinkowy prezent dla każdego zatrudnionego.

Jak to działa?

Bony tego rodzaju zwykle opiewają na kwotę wyznaczoną przez pracodawcę. Nie mogą być zamieniane na gotówkę, jeśli jednak można je finalizować w ciekawych sklepach, mogą okazać się cennym wsparciem przed zbliżającymi się wakacjami. Bony tego rodzaju pozwalają dziś zarówno na zakup sprzętu wykorzystywanego nad wodą, jak i toreb i plecaków, które można zabrać ze sobą w góry. Niekiedy można opłacić nim zresztą sam wyjazd. Obowiązuje przy tym zasada mówiąca o tym, że jeśli bon nie zostanie wydany w całości – osoba korzystająca z niego nie odzyska środków, dla których nie znalazła przeznaczenia. Jeśli jednak bon nie wystarczy na sfinalizowanie zakupu, będzie mogła dopłacić do niego z własnego portfela.

Kwota, jaką przeznacza się na motywowanie pracowników za pośrednictwem bonów podarunkowych, nie musi być duża. Zwykle tego rodzaju rozwiązanie nie jest postrzegane jako główne narzędzie do nagradzania pracowników, ale jako miły, nierzadko nieoczekiwany dodatek. Można przy tym wręczyć zarówno jeden bon opiewający na dość dużą kwotę, jak i kilka o nieco mniejszych nominałach. Co ciekawe, to właśnie ta druga opcja jest wyżej ceniona przez pracowników, którzy mają większą swobodę w wykorzystaniu bonu zgodnie ze swoimi potrzebami.

Czy to jest skuteczne?

Bony podarunkowe są dość dobrze znanymi narzędziami motywacyjnymi, trudno jednak utrzymywać, że jest to ich wada. Pracownicy doskonale wiedzą, jak z nich korzystać, czują się więc z nimi pewnie. Bony mają i ten plus, że można wręczać je zarówno najaktywniejszym, jak i wszystkim pracownikom. To wdzięczna i bardzo wygodna metoda zarówno nagradzania, jak i dopingowania kolejnych zatrudnionych do wytężonej pracy, również w okresie urlopowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *